| Table Size | 63″ x 78.7″ (1,600 mm x 2,000 mm) |
| X-Axis Travel | 118″ (3,000 mm) |
| Y-Axis Travel | 82.6″ (2,100 mm) |
| Z-Axis Travel | 59.1″ (1,500 mm) |
| W-Axis Travel | 27.5″ (700 mm) |
| Maximum Table Load | 44,000 lb (20,000 kg) |
| Spindle Drive Motor (30 min. / cont.) | 35 HP (26 kW) for 30 min. / 30 HP (22 kW) cont. |
| Spindle Output Torque | 876 ft-lb (1,188 Nm) |
| Spindle Taper | CAT50 |
| Spindle Speed | 2,500 RPM |
| Spindle Type | Geared head |
| Rapid Feedrate (X and Z axes) | 590 ipm (15 m/min) |
| Rapid Feedrate (Y axis) | 472 ipm (12 m/min) |
| Rapid Feedrate (W-axis) | 197 ipm (5 m/min) |
| Rapid Feedrate (B-axis) | .8 RPM |
| Tool Storage Capacity | 40 Standard (60, 90 Optional) |
| Standard Floor Space | 295″ x 267″ x 175″ (7,500 mm x 6,772 mm x 4,436 mm) |
| Standard Net Weight | 79,200 lb (36,000 kg) |