| Table Size | 56.7″ x 63″ (1,440 mm x 1,600 mm) |
| X-Axis Travel | 78.7″ (2,000 mm) |
| Y-Axis Travel | 70.9″ (1,800 mm) |
| Z-Axis Travel | 51.2″ (1,300 mm) |
| W-Axis Travel | 19.7″ (500 mm) |
| Maximum Table Load | 17,636 lb (8,000 kg) |
| Spindle Drive Motor (30 min. / cont.) | 35 HP (26 kW) for 30 min. / 30 HP (22 kW) cont. |
| Spindle Output Torque | 876 ft-lb (1,188 Nm) |
| Spindle Taper | CAT50 |
| Spindle Speed | 3,500 RPM |
| Spindle Type | Geared head |
| Rapid Feedrate (X and Z axes) | 590 ipm (15 m/min) |
| Rapid Feedrate (Y axis) | 472 ipm (12 m/min) |
| Rapid Feedrate (W-axis) | 197 ipm (5 m/min) |
| Rapid Feedrate (B-axis) | .8 RPM |
| Tool Storage Capacity | 40 Standard (60, 90 Optional) |
| Standard Floor Space | 256″ x 248″ x 163″ (6,500 mm x 6,292 mm x 4,136 mm) |
| Standard Net Weight | 79,200 lb (36,000 kg) |