| Turning Table Diameter | 63″ (1,600 mm) |
| Max Workpiece Swing | 78.7″ (2,000 mm) |
| Max Turning Diameter | 78.7″ (2,000 mm) |
| Max Turning Length | 63″ (1,600 mm) |
| Maximum Turning Height | 29.9″ (760 mm) |
| X-Axis Travel | -31.8″ to 46.4″ (-810 mm to 1,180 mm) |
| Z-Axis Travel | 29.9″ (760 mm) |
| Maximum Table Load | 17,600 lb (8,000 kg) |
| Turning Table Speed | 260 RPM |
| Turning Table Motor Power | 60 HP (45 kW) for 30 min. / 49 HP (37 kW) cont. |
| Turning Table Torque | 14,014 ft-lb (19,999 Nm) |
| Spindle Speed | 1,600 RPM |
| Maximum Spindle Output Torque | 224 ft-lb (304 Nm) |
| Spindle Type | Geared head |
| Rapid Feedrate (X axis) | 472 ipm (12 m/min) |
| Rapid Feedrate (Z axis) | 315 ipm (8 m/min) |
| Maximum Cutting Feedrate | 79 ipm (2 m/min) |
| Standard Floor Space | 202″ x 170″ x 189″ (5,140 mm x 4,320 mm x 4,800 mm) |