| Turning Table Diameter | 63″ (1,600 mm) |
| Max Workpiece Swing | 78.7″ (2,000 mm) |
| Max Turning Diameter | 78.7″ (2,000 mm) |
| Distance Table Top to Ram Surface | 70.8″ (1,800 mm) |
| Max Turning Length | 63″ (1,600 mm) |
| Maximum Turning Height | 36″ (1,600 mm) |
| X-Axis Travel | -31.8″ to 46.4″ (-810 mm to 1,180 mm) |
| W-Axis Travel | 43.3″ (1,100 mm) |
| Z-Axis Travel | 41.3″ (1,050 mm) |
| Maximum Table Load | 30,864 lb (14,000 kg) |
| Turning Table Speed | 260 RPM |
| Turning Table Motor Power | 60 HP (45 kW) for 30 min. / 49 HP (37 kW) cont. |
| Turning Table Torque | 14,796 ft-lb (20,063 Nm) |
| Spindle Taper | BBT50 BIG-PLUS® |
| Spindle Speed | 1,600 RPM |
| Maximum Spindle Output Torque | 224 ft-lb (304 Nm) |
| Spindle Type | Geared head |
| Rapid Feedrate (X axis) | 472 ipm (12 m/min) |
| Rapid Feedrate (Z axis) | 315 ipm (8 m/min) |
| Tool Storage Capacity | 16 Standard |
| Standard Floor Space | 262″ x 196″ x 217″ (6,650 mm x 4,975 mm x 5,525 mm) |