| Turning Table Diameter | 78.7″ (2,000 mm) |
| Max Workpiece Swing | 94.5″ (2,400 mm) |
| Max Turning Diameter | 94.5″ (2,400 mm) |
| Max Turning Length | 78.7″ (2,000 mm) |
| Maximum Turning Height | 63″ (1,600 mm) |
| Distance Table Top to Ram Surface | 86.6″ (2,200 mm) |
| X-Axis Travel | -39.7″ to 54.3″ (-1,010 mm to 1,380 mm) |
| W-Axis Travel | 59″ (1,500 mm) |
| Z-Axis Travel | 49.2″ (1,250 mm) |
| Maximum Table Load | 39,600 lb (18,000 kg) |
| Turning Table Speed | 200 RPM |
| Turning Table Motor Power | 60 HP (45 kW) for 30 min. / 49 HP (37 kW) cont. |
| Turning Table Torque | 19,768 ft-lb (26,802 Nm) |
| Spindle Taper | BBT50 BIG-PLUS® |
| Spindle Speed | 1,600 RPM |
| Maximum Spindle Output Torque | 224 ft-lb (304 Nm) |
| Spindle Type | Geared head |
| Rapid Feedrate (X axis) | 394 ipm (10 m/min) |
| Rapid Feedrate (Z axis) | 315 ipm (8 m/min) |
| Tool Storage Capacity | 16 Standard |
| Standard Floor Space | 281″ x 207″ x 233″ (7,150 mm x 5,270 mm x 5,940 mm) |