| Turning Table Diameter | 98.4″ (2,500 mm) |
| Max Workpiece Swing | 118″ (3,000 mm) |
| Max Turning Diameter | 118″ (3,000 mm) |
| Max Turning Length | 98.4″ (2,500 mm) |
| Maximum Turning Height | 78.7″ (2,000 mm) |
| Distance Table Top to Ram Surface | 106.3″ (2,700 mm) |
| X-Axis Travel | -49.6″ to 66.1″ (-1,260 mm to 1,680 mm) |
| W-Axis Travel | 74.8″ (1,900 mm) |
| Z-Axis Travel | 59″ (1,500 mm) |
| Maximum Table Load | 48,400 lb (22,000 kg) |
| Turning Table Speed | 140 RPM |
| Turning Table Motor Power | 100 HP (75 kW) for 30 min. / 80 HP (60 kW) cont. |
| Turning Table Torque | 38,722 ft-lb (52,507 Nm) |
| Spindle Taper | BBT50 BIG-PLUS® |
| Spindle Speed | 1,600 RPM |
| Maximum Spindle Output Torque | 224 ft-lb (304 Nm) |
| Spindle Type | Geared head |
| Rapid Feedrate (X axis) | 394 ipm (10 m/min) |
| Rapid Feedrate (Z axis) | 315 ipm (8 m/min) |
| Tool Storage Capacity | 16 Standard |
| Standard Floor Space | 302″ x 219″ x 266″ (7,680 mm x 5,570 mm x 6,765 mm) |